Teklif Formu

  Bize Ulaşın

  0262 311 50 00

  Detaylı Enerji Etüdü Nedir?

  Detaylı Enerji Etüdü Nedir?

  Detaylı Enerji Etüdü Nedir?

  Detaylı enerji etüdü, 5627 Sayılı ‘Enerji Verimliliği Kanunu’ ve ‘Enerji Kaynaklarının Ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ uyarınca yıllık toplam enerji tüketimi 1000 TEP üzerinde olan endüstriyel işletmelerin yaptırması gereken bir zorunluluktur.

  Ön enerji etüdü ile yapılan keşiften sonra ölçümler gerçekleştirilir. Bu çalışmaların kapsamı fan ve pompa incelenmesi, basınçlı hava sisteminin incelenmesi, hatlarda izolasyon kontrolü, aydınlatma sisteminin incelenmesi, hava ön ısıtıcılarının incelenmesi, chiller soğutma gruplarının ve soğutma kulelerinin incelenmesi, kazanların ve fırınların incelenmesi şeklindedir. Bu ölçüm ve çalışmalardan sonra Bakanlık formatına uygun bir şekilde rapor hazırlanır. Hazırlanan rapor Bakanlığa gönderilir. Bu rapor kapsamında tasarruf potansiyeli olan noktaların basit geri ödeme süreleri hesaplanır.

  Bu etüt kapsamında enerjinin nerelerde kullanıldığı, hangi noktalarda tasarruf edileceği tespit edilebilecektir. Enerji tasarruf fırsatları belirlenerek, tesisinizde boşa giden enerji engellenmiş olur.