Teklif Formu

  Bize Ulaşın

  0262 311 50 00

  TEP Hesaplama Tablosu

  TEP Hesaplama Tablosu

  TEP Hesaplama Tablosu

  Ton eşdeğer petrol (TEP), enerji kaynaklarının tek birim ile ifade edilmesini sağlayan ve 10 milyon kcal karşılığı enerji birimidir. Enerji kaynaklarının tümünün TEP dönüşüm katsayıları 25 Ekim 2008 tarihli “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca belirlenmiştir.

  Yıllık enerji tüketimi 1000 TEP üzeri olan endüstriyel işletmelerin enerji etüdü yaptırma ve enerji yönetici bulundurma zorunluluğu vardır.

  Elektrik üretim faaliyeti gösteren lisans sahibi tüzel kişiler dışındaki yıllık toplam enerji tüketimleri 500 TEP ve üzeri olan ticaret ve sanayi odası, ticaret odası veya sanayi odasına bağlı olarak faaliyet gösteren ve her türlü mal üretimi yapan işletmeler verimlilik artırıcı proje desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilirler.

  Farklı birimdeki enerji türlerinizi TEP’e (Ton Eşdeğer Petrol) çevirmek için aşağıdaki TEP hesaplama modülünü kullanabilirsiniz.

  27 EKİM 2011 tarihli yönetmeliğe göre katsayılar aşağıdaki gibidir. Web sitesinde bazı yakıtlar ilk sıralara konulacaktır, tekrar konuşulmalıdır.