Teklif Formu

  Bize Ulaşın

  0262 311 50 00

  Ön Enerji Etüdü Uygulamaları

  Ön Enerji Etüdü Uygulamaları

  Ön Enerji Etüdü Uygulamaları

  Tesisinizin ön enerji etüdünü uzman mühendis kadromuz ile gerçekleştirip tasarruf potansiyellerinizi keşfedelim.

  ÖN ETÜT NEDİR?

  Ön enerji etüdü, detaylı enerji etüdüne hazırlık niteliğindedir. Ön etüt tesisin genel işleyiş ve yapısını anlamayı sağlar. Bu kapsamda ölçümlerin yapılacağı alan ve ekipmanlar belirlenir, kritik noktalar incelenir. Fatura analizi yapılır, bulgulara göre izlenecek yol belirlenir. Ön etüt keşif niteliği taşımaktadır, ölçüm ve hesaplamalar detaylı enerji etüdünde gerçekleştirilir.

  Bir ön enerji etüdünde işletmenin enerji kullanımı ve performansının basit bir analizi için çoğunlukla mevcut hazır veriler kullanılır. Bu tür bir etüt çok fazla ölçüm ve veri toplama gerektirmez. Bu etütler nispeten kısa zaman alır ve sonuçlar daha geneldir ve enerji verimliliği için genel fırsatları gösterir.

  Ön enerji etüdü sonucunda tesisin enerji yönetim sistemi, enerji dönüşüm sistemi, buhar, basınçlı hava ve elektrik sistemi gibi bölümlerde tasarruf imkanları belirlenerek kısa zamanda tesiste %10 ile %20 arasında tasarruf sağlanması mümkündür. Ayrıca detaylı etüt kapsamına alınması gerekli görülen yerler ve çalışma planları belirlenir. Bir nevi tesiste yapılan enerji verimliliği Check-Up’ı denilebilir.

  Ön etüt çalışmaları ön etüt raporu ile birlikte en fazla 1 ila 5 iş günü içerisinde tamamlanır.